Mozaiki iz Delosa

Helenistični grški mozaik, ki prikazuje boga Dioniza kot krilatega demona, ki jaha tigra, [1] [2] iz Dionizove hiše na Delosu v južni Egejski regiji Grčije, konec 2. stoletja pred našim štetjem, Arheološki muzej Delos.

Mozaiki iz Delosa so pomemben del starogrške mozaične umetnosti. Večina ohranjenih mozaikov iz Delosa, otoka v Kikladih, sega v zadnjo polovico 2. stoletja pred našim štetjem in na začetek 1. stoletja pred našim štetjem, v helenistično obdobje in začetek rimskega obdobja Grčije. Helenistični mozaiki niso več nastajali po približno 69 letu pred našim štetjem, zaradi bojev s kraljestvom Pont in posledično nenadnega zmanjševanja prebivalstva otoka in položaja velikega trgovskega središča. Med helenističnimi grškimi arheološkimi najdišči vsebuje Delos eno največjih koncentracij ohranjenih mozaičnih umetnin. Približno polovica vseh grških mozaikov iz teseriranih mozaikov iz helenističnega obdobja prihaja iz Delosa.

Tlakovane poti Delosa segajo od preprostih prodnatih ali gramoznih konstrukcij do izbranih mozaičnih tal, sestavljenih iz teser. Večina motivov vsebuje preproste geometrijske vzorce, le peščica pa uporablja tehnike opus tessellatum in opus vermiculatum za ustvarjanje lucidnih, naravoslovnih in bogato obarvanih prizorov in figur. Mozaike najdemo v bogoslužnih prostorih, javnih zgradbah in zasebnih domovih, ki običajno vsebujejo bodisi nepravilne oblike tlorisa ali osrednje dvorišče peristila. Čeprav obstajajo manjše sledi punsko-feničanskega in rimsko-italijanskega vpliva, mozaiki iz Delosa na splošno ustrezajo glavnim trendom, ki jih najdemo v helenistični umetnosti. Enaki premožni meceni, ki so v Delosu naročali slike in skulpture, so morda sodelovali tudi pri najemanju mozaičnih umetnikov iz tujine. Ti mozaiki delijo značilnosti s tistimi v drugih delih grškega sveta, kot so makedonski mozaiki v Pelli. Imajo tudi nekaj atributov z grško slikarsko tradicijo in pogosto uporabljajo podobno tehniko črnega ozadja, ki jo najdemo v lončenih rdečih figurah iz obdobja klasike. Nekateri slogi in tehnike, ki jih najdemo na Delosu, so vidni v rimski umetnosti in mozaikih, čeprav sodobni rimski primeri iz Pompejev na primer odkrivajo velike razlike v proizvodnji in oblikovanju mozaikov v zahodnem in vzhodnem Sredozemlju.

  1. Dunbabin (1999), str. 32.
  2. Brecoulaki (2016), str. 678.

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Nelliwinne